Vljudno vabljeni na odprtje likovne razstave KLEMENTINE GOLIJE / KARLA VOUKA, ki bo v petek 28. novembra 2014, ob 19 uri v OBČINI BISTRICA NAD PLIBERKOM, Šmihel nad Pliberkom 111, Avstrija.
0 Comments
Vljudno vabljeni na odprtje likovne razstave KLEMENTINE GOLIJE z naslovom VMESNI PROSTOR, ki bo v petek 28. novembra 2014, ob 18 uri v Jakčevem domu Dolenjskega muzeja Novo mesto.
Razstava bo na ogled do 13. februarja 2015. Vljudno vas vabimo na otvoritev razstave likovnih del grafika Miha Perčiča z naslovom NEŠTETO, ki bo v Layerjevi hiši - hiši umetnikov, v Kranju, v petek 28. novembra ob 19 uri. Umetnika bo predstavila Melita Ažman, univ.dipl.um.zg. Miha Perčič tudi na tokratni razstavi ostaja zvest grafiki. Največ pozornosti je namenil tehniki slepega tiska in monotipiji. Poleg tega pa razstavlja tudi kolaž, ki nekje že posega v tretjo dimenzijo.
V vsem tem sklopu del se zavestno ali podzavestno ukvarja s simboliko posameznih likovnih elementov in števil. Najizrazitejšo vlogo ima krog, ki je ponekod jasno prepoznaven ali deloma zabrisan. Poznamo ga že iz antičnih časov in ravno zaradi njegove popolnosti je zanimiv. Po eni strani predstavlja enodimenzionalno v sebi zaključeno linijo, po drugi strani pa zaprto ploskev. Uporablja se v najstarejši meditacijski sliki človeštva, kjer njegov center predstavlja skupek energij. Ima pa tudi pomembno vlogo v naravi in makrokozmosu. Hkrati je krog simbol božanskosti, deluje vabljivo in pomirjujoče. Le tega v kolažni tehniki dopolnjuje kvadratna oz. pravokotna oblika platna, kot da bi želel vzpostaviti neko povezavo med svetovoma, saj je kvadrat simbol človeštva in posvetnosti. Vse to pa dopolni z intenzivno prevladujočo barvo platna, v kateri je čutiti tudi vibracije drugih barv. Pri slepem tisku kjer dobimo reliefno podobo, želi vzpostaviti kompozicijo z linijskim nizanjem točk. Te lahko definiramo kot kroge, ki si sledijo v razgibanem zaporedju. Ponekod so konveksne ali konkavne in to mu omogoča igro svetlobe in sence. V kolekciji monotipij za katere velja, da omogočajo le en odtis, prevladujejo linije, le te dopuščajo opis ploskev in izražajo občutenje, po drugi strani pa so simbol vode in življenja. Tu je prisotno nizanje linij, ki jih gradi s pomočjo različnih vzorcev, s katerimi doseže razgibanost. V delo vključi tudi število trinajst, kot seštevek upodobljenih linij na posamezni sliki ali kot rimski zapis števila. To neparno praštevilo, povezano z misticizmom, velja v nekaterih kulturah za srečno, večinoma pa za nesrečno, obenem pa pomeni spremembo, preobrat in nov začetek. Imamo torej igro kroga, linije in ploskve, ki mu po eni strani omogočajogradnjo nove likovne ureditve, po drugi strani pa z njimi ustvarja migetajoče vzdušje polno energije in simbolike. Melita Ažman, univ.dipl.um.zg. Vljudno vabljeni na predavanje in razstavo BRIGITE POŽEGAR MULEJ »POETIKA GOZDA« ki bo v četrtek, 27. novembra 2014, ob 19. uri v Galeriji Brigita, Lancovo 14, 4240 Radovljica (pri savskem mostu).
Brigita Požegar Mulej: "PREDAVANJE, BO SPREMLJALO PREDSTAVITEV NOVEGA CIKLUSA GOZDNIH SLIK. V PREDAVANJU BOM SKOZENJ PREDSTAVILA SVOJ NAČIN POVEZOVANJA KLASIČNEGA IN SODOBNEGA SLIKARSTVA. SLIKA NARAVE JE BILA V ZGODOVINI ZAHODNOEVROPSKEGA SLIKARSTVA DOLGO DRUGORAZREDNA TEMA IN JO JE NADVLADOVALO UPODABLJANJE ČLOVEŠKE FIGURE- V KRIZNIH OBDOBJIH PA SO SE PRAV SKOZI NJO ODPIRALE NOVE VIZIJE. Gozd nima samo svoje poezije in glasbe, marveč tudi svojo mistiko; pravljičen je, seveda samo za otroško nedolžno srce, ki se podaja v gozd s hrepenenjem po sreči, ne pa z lovsko poželjivimi srci za plenom in dobičkom. (Anton Trstenjak)" Vabimo Vas na odprtje slikarske razstave akademskega slikarja - F R A N C V O Z E L J, ki bo v četrtek, 27. novembra 2014, ob 18. uri, v Zavarovalnici Triglav, d.d., Območna enota Kranj, na Bleiweisovi cesti 20, Kranj. Slikarja bo predstavil umetnostni zgodovinar in likovni kritik ddr. Damir Globočnik. Razstava bo odprta do 15. januarja 2015. Akademski slikar Franc Vozelj zavzema samosvoje mesto v sodobnem slovenskem slikarstvu. Umetnik je uspel prvič opozoriti nase na začetku osemdesetih let preteklegastoletja s figuralnimi motivi. Do začetka devetdesetih let se je osredotočal na človeški lik – zlasti na moški in ženski akt, ki ga je v skladu s fiziognomičnimi zakonitostmi in v skladu z lastnimi notranjimi predstavami upodabljal v različnih kompozicijskih in motivnih variantah. Figuralna likovna vsebina je bila vselej prežeta z odsevi časa, ki mu pripadamo. Obrazi figur, ki so se izmikali našemu pogledu in razstavljanje ćloveškega telesa ter hkratno sestavljanje novih kompozicij iz kosti, tkiva in drugih telesnih segmentov so kljub slikarski virtuoznosti in premišljenim barvnim skladjem govorili o slikarjevi občutljivosti za razosebljenost in druge stiske posameznika ter celo za nasilje kot vodilnih znakov aktualnega družbenega dogajanja. Hkrati je bilo mogoče na Vozljevih slikarskih kompozicijah zaslediti spoštljivost do slikarske tradicije, o kateri priča skupina plastično oblikovanih ženskih aktov in posameznih figur, pri katerih lahko slutimo odmeve renesančnega slikarstva. Slikarja je zanimalo tudi prikazovanje gibanja ali lebdenja golega človeškega telesa, ki vselej obvladuje likovni prostor, prav tako sinteza med figuralnim motivom in slikarsko razgibanim, barvnim okoljem, pri snovanju katerega se je Franc Vozelj oprl tudi na nekatera načela abstraktnega slikarstva.
Ikonografska opredelitev za upodabljanje človeškega telesa je omogočala Francu Vozlju pravcato raziskovanje različnih možnosti slikarske interpretacije figuralne motivike in oblikovanje raznolikih figuralnih ciklusov. Figuralne likovne vsebine je v devetdesetih letih začel postopoma dopolnjevati z novim motivom – tihožitji. Tudi pri drugem Vozljevem velikem ikonografskem sklopu velja opozoriti na logičen razvoj, na slikarski perfekcionizem, na virtuozno potezo čopiča, na veliko slikarsko discipliniranost, na povezovanje slikanja v tehniki olja na platnu z risbo in kolažem ter na težnjo k abstrahiranju. Slikar se namreč ni odločil za upodabljanje konkretnih tihožitij (združb predmetov, včasih celo nosilcev simbolnih podtonov), temvče je izbral analitično-konstrukcijski, študijski pristop, ki temelji na iskanju premišljenih likovnih sorazmerij med vazami s cvetjem, šopki, steklenicami, drobnimi jabolki (erotičnimi simboli) in večjimi barvnimi oblikami, v katerih lahko slutimo prte, mize, podstavke. Razgibani kompozicijski sestavi, ki obstajajo samo na slikarskem platnu, so dopolnjeni s harmonično, kot z žlahtno patino obogateno barvno paleto, v kateri na zadnjih podobah tihožitij izstopa intenzivna rdeča barva, ki je vselej preudarno usklajena z zlato rjavimi, rumenimi in drugimi barvnimi toni. Zanimivo je, da Franc Vozelj na posamezni kompoziciji neprestano spreminja gostoto in intenzivnost barvnih nanosov. Ti so včasih pastozni, včasih slikar lahko zaželeno barvno jakost doseže s postopnim plastenjem barve, ki prekriva osnovno grafitno risbo, sestavni deli kompozicij pa so lahko tudi prosojni ali celo neposlikani koščki platna in premišljeno nanizani kolažni delčki. ddr. Damir Globočnik Vljudno vabljeni na otvoriev razstave fotografij JANEZA PRAPROTNIKA v četrtek 4.decembra ob 19 uri v Menačenkovo domačijo - Cankarjeva 9, 1230 Domžale.
Razstava bo na ogled od 4 - 23. decembra 2014. Vljudno vabljeni na enovečerno razstavo Biserke Komac V PETEK, 21.11.14. ob 19 uri v bivšo tovarno PLANIKA, v 2. nadstropje - fotoatelje Gunčar !
Vabim vas na otvoritev razstave: Prostori iniciacije: Nazaj v gozd!, ki bo TOREK 11.11.2014 ob 19:30 uri v KINU ŠIŠKA. Razstavo bo otvoril Indijski ambasador exsc. Sarva Chakravarti. BRINA TORKAR: "Nosila bom obleko, ki je bila oblikovana za 20 obletnico neodvisnosti Slovenije, mlade zelo nadarjene modne oblikovalke Nike Pulko ( https://www.notjustalabel.com/designer/nikato-couture ). In za prav ta dogodek oblikovan nakit, mlade perspektivne zlatarke in oblikovalke nakita Neže Žehelj. Z svojo podobo želim izpostaviti problematiko slovenske kulture, slovenskega umetniškega trga, izpostaviti položaj mladih umetnic,... v želji in upanju, da bi se z medsebojno podporo in mednarodnim, globalnim povezovanjem naš položaj izboljšal." BRINA TORKAR: PROSTORI INICIACIJE: NAZAJ V GOZD!
razstava slikarskih del Nazaj v gozd! je klic sodobnega človeka po primarnem bivanju, sožitju in izrazu avtentičnega jaza. Sobivanja, hrepenenja, spoznanja, človek v veliki sliki sveta živali in narave. Novi humanizem mikro in makro kozmosa. Postmodernizem je kot navidezni prag za sodobne likovne prakse znova odprl prostor za osebna iskanja, transformacije, identifikacije, čutenja in fantastične likovne artikulacije. Navidezno drobna človeška figura v veliki krajini je pomembna vstopna točka za branje likovnega dela akademske slikarke Brine Torkar. S strelcem smo v središču vsega (in premoščamo nasprotja, se identificiramo s potjo puščice ali ciljem); se kot gledalci ustavimo na obsijani jasi sredi mogočnih dreves; ali pa preko na rob umeščene figure, z maskasto oblikovanim obrazom, ki nam značilno kaže hrbet, zremo v veliki gozd neznanega; končno, slikarka želi preko figure izraziti tudi željo po svobodi in neposrednem stiku z naravnim. Slike Brine Torkar se tako po motiviki umeščajo v tradicijo simbolizma in romantike ter preko renesanse segajo vse do klasičnega grškega sveta. Brina Torkar (1978, Jesenice) je akademska slikarka. V času študija se je izpopolnjevala na National College of Art and Design v Dublinu na Irskem, leta 2008 pa je prejela študentsko Prešernovo nagrado. Trenutno končuje magistrski študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Deluje kot vizualna umetnica. Razstavljala je na več samostojnih in skupinskih razstavah. Od leta 2008 vodi Slikarsko šolo Brina Torkar. Organizacija Kino Šiška. http://www.kinosiska.si/razstave/brina-torkar-prostori-iniciacije-nazaj-v-gozd Invitation – Otvoritev razstave
opening Voynich project exhibition 2014 Korenbeurs, Lange Haven 145 / Schiedam ( Nederland / Nizozemska ) November 8th 2014, 16.00 10dence art collective and the participating artists cordially invite you for the opening of the Voynich project exhibition on Saturday November 8th 2014, 16.00 hour in the Korenbeurs Schiedam, Lange Haven 145 in Schiedam. The Dutch poet, art collector and much more Manuel Schiesser will do the honours of official opening the Voynich exhibition. Also the Dutch photographer Frans van Viegen shall present an interactive audio-visual performance in cooperation with the dance group the Silhouettes during the opening. The artists: Thorsten Dittrich (Duitsland), Katerina Dramitinou (Griekenland), Alex Kiefmeijer (Nederland), Willem van Drunen (Nederland), Louis Looijschelder (Nederland), Mats Andersson (Zweden), Gerard Extra (Nederland), Helmut Findeiß (Duitsland), Vered Gersztenkorn (Israël), Arturo Pacheco Lugo (Mexico), Chung-Hsi Han (Nederland), Serhiy Savchenko (Ukraïne), Karim El Seroui (Oostenrijk), Liesbeth van Ginneken (België), Efrat Zehavi (Nederland), Beppo Zuccheri (Italië), Nikolaj Dielemans (Nederland), Reinhard Stammer (Duitsland), Ron Weijers (Nederland), Rudi Benétik (Oostenrijk), Zuzana Kaliňaková (Slovakije), Herman Gvardjančič (Slovenië), Željko Mucko (Kroatië), Klementina Golija (Slovenië) & Ulrich Plieschnig (Oostenrijk) For further information please visit our website at: www.10dencegallery.com (menu projects - Voynich project) Ron Weijers |
Arhiv
June 2024
|